Antoine Urgliavich Apartmanı

1867 yılında yapılmış olan bu güzel binayla tanışmam geçen hafta tatlı arkadaşım Deniz’den gelen ”Canan Galata’ya gelsene” konu başlıklı e-mail daveti ile oldu. Diş fırçam ve eşofmanlarımı aldığım gibi şehirde turist oldum bir anda…
Bina, Galata kulesinin olduğu meydana bakan muhteşem bir bina, yattığın yerden kule manzaralı bir de pırıltılı gece yıldızlarını ve kulenin ışıklarıyla aydınlanan kuşları koy yanına; sanki bir filmin içinde gibi hissediyorsun kendini.
Çok da anılarım var o mahallede. Bereketzade mahallesinde, hemen Anemon otelin iki yan sokağında, Yapı Kredi Bankası’nın,  ilk gagasında bebek taşıyan ışıklı pleksi leyleğini yapan Albert babanın dükkanı vardı. Hilton otelinin üzerinde bir döneme damga vurmuş meşhur ”Leylek”.
Kuleden sağa kıvrıl aşağıya doğru caz klüpler, hayran olduğum sömürge dönemine gönderme yapan mimarisi ile özel Sen Jorj Avusturya hastanesi, yeni dönem tasarım dükkanları, gözlükçüler, eczaneler, gezmekle bitmez…
Kuleye çıkan sokakların tadı ise bir başka. Hala Arnavut kaldırımı dediğimiz taşlı yollar, geniş avlulu güzel binalar, rengarenk neon aydınlatmacıların binbir türlüsü ve elektirikçiler.
Ahh güzel İstanbul diye boşuna dememişler, her semti birbirinden güzel İstanbul…
Ve güzel İstanbul’un, güzel  Galata’sının ennn popüler caddesi Serdar-ı Ekrem. Meşhur Doğan Apartmanı da bu cadde üzerinde. Yine Yahudi Topluluğu’nun İstanbul’daki en büyük ibadethanesi Neve Şalom Sinagogu da kuleye çıkan Büyük Hendek sokak üzerindedir. Benim oradaki favori yerim Portakal Çıkmazı sokağı. Tam geçişte Öktem&Tankut Galeri de bu çıkmazın üzerindeki binanın hemen birinci katında. Oralarda iseniz ve de vaktiniz de varsa galeriyi de ziyaret etmenizi öneririm.
İşte bir Galata daveti yaz yaz bitmez, çarp bin teşekkürle dolu sevinçli bir yazı ile beni okuyan sen ile buluşturdu.
Böylede şaşırtmacalıdır işte benim güzel İstanbulum.
Urgliavich Apartmanı : Küçük Hendek Cad. No:1 Galata Kuledibi, Galata
Share