Disiplin

Vücüdu disipline sokan korseler, ilgi alanıma annemle beraber girdi.

Görünmez yardımcılar şeklinde kullanılan korseler bana hep özdisiplin duygusunu çağrıştırıyor.

Beyoğlu İstiklal caddesinde taa benim çocukluğumdan beri nerdeyse seksen yıldır var olan Kelebek Korse; dönem içinde ilk “Safiye Ayla korsesi” ve “Marilyn Monroe Sütyeni”nin yaratıcıları olmuştur.

Dükkan içi nerdeyse 20m2, tepeye kadar güzelim eski ahşap dolapları ve o dokusu, nostaljik ten rengi korseleri, yün içlikleri, erkek –kadın iç çamaşırları ile zamansız organikin günümüz ifadesidir.

3.kuşak sahipleri yaptıkları iş konusuna uygun disiplin içinde, çok müdanasız sadece işlerine odaklanmış, tarihten birer yaprak gibiler.

Kasaları, dükkan içi yerleşmeleri ve ürün çeşitleri ile İstanbul’un tarihi, kültürel dokusunu koruma savaşı veriyorlar. 1936 yılından beri İstiklal caddesinde olan Kelebek Korse, başlangıç dönemine arkadaşlık etmiş onca hatıralı diğer esnaf dükkanlarını birer birer kaybetmiş, yalnızlığına yenilmemeye çalışan en tatlı dükkanıdır Beyoğlunda.

Sanki Jean Paul Gaultier ve hafiften sanayi devrimi dükkanı gibi…

Santa Maria Kilisesi’nin kiracısı olan Kelebek Korse maalesef günümüz koşullarına yenik düşmekten kurtulamayan ,asla kaybetmek istemediğimiz nostaljik dükkanlarımızdan elimizde kalan son değerdir.

Share