Dünyalara bedelsin!

 

Sen ne güzelsin İstanbul…

Öylesine bir yürüyüşe çıkalım seninle…

Sıraselvilerden başlayalım, eski Taksim İlk Yardım Hastanesinin arka yokuşundan Çukurcuma’ya inelim.

Tüm yaşanmışlıkları, görkemlerine tezat, tozlu rafları, karman çorman yerleştirilmeleri ile o zarif ev eşyaları, karafları, saraydan çıkma tipi koltuk –kanape takımları ile hayattan bir parça çıkacak karşımıza.

Bizi gülümsetecek, aaa bizde de vardı bunlardan dedirtecek, bazılarının fiyatına bu kadar etmez diye itiraz edecek, bazılarında aklımız kalacak ama bir sürü güzel fotoğraflarla evimize döneceğimiz güzel bir günü tadına doyulmaz sohbetleri garanti ederim.

Bu sohbetlerde tanıştığım güzel bir kadın da var hayatımda… Sevim Burak. Kitabı ”Yanık Saraylar”la hayatıma giren, İstanbullu tabir edilen, dönemin aykırısı, güzel kadın.. Oğlu Karaca Borar’ın ismi kadar hoşuma giden ne ararsan var olan dükkanında.

yanık saraylar

The Works, ”Objects of Desire”. Faik Paşa yokuşunun tam başında Galatasaray açık oto parkına dönmeden hemen önce. Dönem eşyaları, levhalar, biletler, incikler, boncuklar, taş bebekler, teneke kutulardan tut da kocaman atlı karınca atlarına kadar her şey.

Sohbet yanında ikram edilen likör onun yanında da  çikolatası, nereye bakacağını bilemediğin birsürü güzellik. Bu tip mekanlar, mahalleler, dükkanlar insanlara, içinde yaşarken anlayamadıkları, sonrasında görüp, geçmişe döndüklerinde kavrayabildikleri bolca zerafeti, nezaketi ve ilhamı sunar.

Onun için değerlidirler bu dükkanlar, bu işinin ehli güzel insanlar, onun için korunmalıdırlar. Aidiyetimizin yaşaması bağlarımızın kuvvetli olması için.

Nerden nereye geldim; işte  burdan da kulaklarını çınlattım senin sevgili Karaca.

Kuloğlu Mah. Faik Paşa Cad. No: 6/1, Beyoğlu
Tel: 0532 245 1673

Genellikle dakikalar içinde yanıt veriyor.

sıraselviler

Share