Gelecek İstasyon

Merter-Cevizlibağ… Metrobüsle ulaşım yapacaksanız, E-5 boyunca çevre seyrederek ya da kitap okuyarak kulağınız durak isimlerini söyleyen mekanik sesi takipte hemen Merter durağından bir sonraki Zeytinburnu durağında inip üst geçitten geçerek Ahmet Kutsi Tecer caddesinin başında tekstil kaynağı Merter’de kendinizi bulacaksınız.

Cadde yukarıya doğru Kerestecilere kadar gittikçe kaybolacağınız türlü imalatçılar toptancıların içine alıverecek sizi.

Çorapçılardan tutun da ev tekstili, ayakkabı, üstbaş, giyim kuşam hepsi var.. Merter, İstanbul’un yakın dönem semtlerinden biri. Nasıl ki şehir şimdi Kağıthane Başakşehir, Bahçeşehir yada Çekmeköy vb. yerlere taşıyorsa 1970lerde de şehir Merter’e açılım yapmıştı. Disk merkez binası, sendika kooperatif evleri, mesela Kimya İş evleri, büyük dayımın da uzun zamanlar muhtarlık yaptığı dönem mimarisinin bir örneği olan, enine geniş dört katlı bilemedin ”beş kat” binanın altındaki muhtarlık binası beni hep rahat hissettirir Merter’de… Hani evine gelmeden semt durağında inersin ya da virajı döner ohh çok şükür evimdeyim dersin yaa, işte öyle bir duygu…

g fotoğrafgg

Kozmopolit Merter’de eski entelektüeller, sendika çalışan emeklileri, çokça talebeler, yeni yeni Nijerler ve Laleli tipi müşterilerle beraber bol jeeplerin geçtiği caddeleri ile tam bir kültür geçişi var…

“Mahale havasını uzun zamandır oturanlarla koruyan Merter; bakkal kasap eczane ve fırın dayanışmasını da uzun zamandır semtte oturan sakinleri ile kaybetmemiş eski semtlerden.”

Eski ve kuvvetli… Misal milli piyango satıcısı size annenizi sorabilir, ya da komşunuza anahtar bırakabilirsiniz. Bakkal halen daha size kredi açabilir eğer hazırlıksızsanız.

Yeni yeni sokak sanatının grafiftilerini de Merterin E-5 boyunca uzanan caddeyle sınır yapan duvarlarında görebilirsiniz ”şiir sokakta” hashtagli şiirleri de cabası!

Kültürel aktivitelere ev sahipliğini henüz üstlenmemiş Merter, ama çokça büyük oteli “bir tanesi eski Disk binasının olduğu ana cadde üzerinde olan ZOE’’ ve diğerleri, uzun zamandır fabrika binası ile çevreye sükse kazandırmış Vakko ki şimdi yerinde tekstil markalarının toplandığı toptansatıcılar ve nerdeyse her köşede rastlayacağınız oyun parkları ile Merter benim gönlümde ayrı bir yerdedir.

cc fotoğrafzz

Share