Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk İstanbul’un “müstesna” semtlerinden biri… Mimari dokusunu nispeten korumuş olmasından mı yoksa mukimlerinin semtlerine sahip çıkmalarından mı bilinmez, ama İstanbul’u kasıp kavuran kişiliksiz modernleşmeden şanslı bir şekilde nasibini almamış küçük, sevimli, inatçı bir semt.

Bir de bostanı var Kuzguncuk’un. Sultan Mehmet Reşat döneminden kalan, 16.445 metre kare boyutunda bir yeşillik alan. Bugünkü adı Kuzguncuk Bostanı ama Kuzguncuklular “İlia’nın Bostanı” da diyorlar buraya çünkü 700 yıldan fazla bir tarihe sahip olan Şore ailesi ekip biçmiş yıllarca bu bostanı, ailenin son ferdinin adı da İlia’ymış.

Herşey, bostanın 1977’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün eline geçmesiyle başlamış. 1992’den itibaren bostan arazisine bina yapma girişimleri iyiden iyiye ortaya çıkmış. Özel okuldan özel hastaneye birçok proje gündeme gelmiş ama Kuzguncuklular var güçleriyle karşı çıkmışlar bu girişimlere. Bir fidan şirketi işletmiş bostanı bir süre ve en son da Üsküdar Belediyesi bostanı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralamış.

Bugün, Kuzguncuk Bostanı’nda, Kuzguncuklular Derneği’nin önerisiyle, Üsküdar Belediyesi tarafından Halka Açık Tarım ve Eğitim Projesi yürütülüyor. Bostana sadece gıda amacıyla ekim yapılmasına izin veriliyor, yerel tohum kullanılması teşvik ediliyor, kimyasal gübre kullanımına kesinlikle müsamaha gösterilmiyor. Belediye, bilgi ve teknik destek isteyenlere yardımcı oluyor.

Her ne kadar bostanın bugünkü hali öyle çok çarpıcı, yurtdışındaki kolektif kentsel tarım alanları kadar etkileyici, bakımlı, canlı değilse de, böyle bir yerin olduğunu bilmek, belediye ile halkın işbirliği yapabildiğini görmek, yeşile sahip çıkıldığına şahit olmak, hep kötü haberler alan bir ülkenin vatandaşları için, çöldeki vaha gibi iyi geliyor insana…

kuzguncuk-bostani-2
Yeşil haliyle, Eylül 2016

 

Share