Lunapark ve Bostancı

 

Haa, biner misin desen o koskocaman gondollara, dönen o güzelim dönme dolaplara, balerinlere… Asla! Adrenalin duygum diplerde sanırsam.

Ama Atlı Karınca öylemi yaa, o bambaşka… Görselliği bu kadar mutluluk verici, sanki masalın içindeymiş gibi hissettiren, her seferinde o güzelim süslü püslü atların içinde müzikal film gibi, her seferinde…

Bildiğim en güzel lunaparklardan birisi de Bostancı’da. Sahilden E-5 yönünde minibüs caddesinde bağlantı yollarının hemen başında ennn VIP köşede.

Eskiden bostanlık olan Bostancı, Kadıköy yakasının ikinci merkezi konumunda bana göre. Metro istasyonu, ada vapurları, deniz otobüsleri durağı, İETT araçlarının çıkış durakları ve sayısız Bostancı minübüsü ile tam bir start yeri.

Kaldırılmasaydı harika bir tren garı da vardı. Maalesef yok artık.

Sebzeciler, balıkçılar cabası. Taa nerelerden balık yemeye gelen birsürü kişi tanıyorum.

Hele yaz akşamları o lunaparkın renkli ışıkları, adrenalinle karışık heyecanın verdiği neşeli çığlıkları duymanız lazım.

Dondurmacı Yaşar Ustayı da es geçmem mümkün değil tabii Bostancı’dan bahsetmişken. Şehrin en alaa dondurmacısı…Mevsiminde hangi meyve varsa dondurma çeşidi de o kadardır mutlaka.Yapay tatlandırıcı kullanmaz. Zaten gelenekselliğini koruduğunu dondurma külahından, dükkanından servisinden, güler yüzünden anlarsınız. Sorbeleri çok meşhurdur, arada benden duymuş olun.

Önsöz: Eğer semt değiştirecek olursanız Bostancı toplu ulaşımı kolay, özel araçla hemen çevre yollarına bağlanabileceğiniz, spor yapıyorsanız upuzun  yürüyüş ve bisiklet parkuruna sahip, taze yeşillik ve meyvelerle donanmış manavları, lunaparkı ve aydın insanların oturduğu kira değerlerinin henüz çıldırmadığı tatlı bir semtimdir.

bostancı

 

Share