PTT

‘’Pijama, Terlik, Televizyon’’

Halk arasında öyle deriz, evdeysek, hiçbir program da istemiyorsa canımız -bu akşam ne yapıyorsun? diye soran arkadaşımıza- hiiç PTT takılıyorum cevabı veririz halen daha!

Tabii benim konu başlığım bu espriden daha derin bir gözleme dayanıyor. Sirkeci’deki muhteşem şahane PTT binası, eski adı Büyük Postane ya da daha eski adı ile Telgraf Nezarethanesi, Vedat Tek’in ilk eseri olması ile de ünlüdür. Girişindeki geniş merdivenleri, ortaya açılan salonları ve yüksek tavanları ile birinci ulusal mimari akımının ilk örneklerindendir.

Halen daha kullanımda olan PTT binası, Mısır çarşısına girmeden hemen Yeni Camii’nin avlusunun yanında, önünde işlek caddesi ile Türkiye’nin en büyük posta binasıdır.

Esprilerimizin birleştiği arkadaşlarıma telgrafla randevu, kutlama ya da gün uyarısı yapmaya bayılırım! Telefonla 444 1 788’den! Tavsiye ederim.

Sabahın erken saatlerinde eğer yolunuz Mısır çarşısına düşerse büyük Postane Çarşısındaki bu güzel binanın içine girin, müzesini gezin, tavanları seyredin merdivenlerinde fotoğraf çekin derim. Güzel bir anı olarak sonsuza kadar sizinle olacak. Müze Cumartesi-Pazar hariç her gün açık bu arada.

Sonrasında güzel bir Mısır Çarşısı turu , belki Gülhane parkı oradan Sultanahmet… Neden olmasın.

PTT binası Adres: Yeni Postane Sokak, Hobyar Mah. Zaptiye Cad. No: 25 Eminönü Fatih İstanbul

PTT

Share